V U 601/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim z 2018-11-26
Sygn. akt VU 601/18
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 26 listopada 2018 roku
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący SSO Agnieszka Leżańska
Protokolant st. sekr. sądowy Cezary Jarocki
po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2018 roku w Piotrkowie Trybunalskim na rozprawie
sprawy z wniosku B. S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
o emeryturę
na skutek odwołania B. S.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.
z dnia 20 lipca 2018 r. sygn. (...)
oddala odwołanie.
Sygn. akt V U 601/18
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 20 lipca 2018 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. odmówił wnioskodawczyni B. S. prawa do emerytury wskazując w uzasadnieniu decyzji, iż wnioskodawczyni nie udowodniła wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego, co najmniej 30 lat oraz nie rozwiązała stosunku pracy. Organ rentowy nie zaliczył skarżącej do stażu pracy okresu świadczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od dnia 1 stycznia 1983 roku do dnia 31 sierpnia 1983 roku, ponieważ nie udokumentowała opłacenia w tym czasie składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Od decyzji tej B. S. odwołała się w dniu 21 sierpnia 2018 roku podnosząc, iż do jej stażu ubezpieczeniowego powinien być zaliczony okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od 1 stycznia 1983 roku do 31 sierpnia 1983 roku, ponieważ rodzice opłacali w tym czasie składki na ubezpieczenie społeczne rolników za domownika.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wnosił o oddalenie odwołania.
Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:
B. S., urodzona (...), złożyła w dniu 23 marca 2018 roku wniosek o przyznanie prawa do emerytury. Wnioskodawczyni jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, ale złożyła wniosek o przekazanie środków na nim zgromadzonych na rachunek Skarbu Państwa (dowód: wniosek o emeryturę k. 1-4 akt o emeryturę).
Niekwestionowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych staż pracy wnioskodawczyni wynosi: 29 lat, 7 miesięcy i 8 dni, w tym 24 lat, 2 miesiące i 20 dni okresów składkowych, 1 rok 1 miesiąc i 29 dni okresów nieskładkowych oraz 4 lata, 2 miesiące i 19 dni okresów uzupełniających (rola). Organ rentowy zaliczył wnioskodawczyni okres pracy nauczycielskiej w wymiarze 24 lat.
Organ rentowy zaliczył do stażu ubezpieczeniowego okresu pracy wnioskodawczyni w gospodarstwie rolnym rodziców od 13 października 1978 roku do 31 grudnia 1982 roku.
Organ rentowy nie zaliczył do stażu ubezpieczeniowego skarżącej okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od 1 stycznia 1983 roku do 31 sierpnia 1983 roku, ponieważ nie udokumentowała opłacenia w tym czasie składek na ubezpieczenie społeczne rolników (dowód: decyzja ZUS z dnia 20 lipca 2018 roku k. 41 akt o emeryturę, odpowiedź na odwołanie k. 9-11).
Wnioskodawczyni nie rozwiązała stosunku pracy, nadal jest zatrudniona w (...) im. S. M. w M. (dowód:wniosek o emeryturę k. 1-4 akt o emeryturę).
Wnioskodawczyni w okresie od 13 października 1962 roku do 20 października 1988 roku mieszkała z rodzicami w P. (dowód: zaświadczenie o zameldowania z dnia 30 stycznia 2018 roku k. 18 akt o emeryturę). W dniu 29 maja 1981 roku ukończyła (...) Liceum Ogólnokształcącego im. M. C. w P., a w dniu 29 czerwca 1983 roku ukończyła studium wychowania przedszkolnego w P. (dowód: świadectwo dojrzałości k.19 akr o emeryturę, dyplom studium wychowania przedszkolnego k.20 akt o emeryturę).
Rodzice wnioskodawczyni L. i J. W. byli właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,52 ha, położonego we wsi P., w gminie W.. Małżonkowie W. mieli oni dwie córki: W. ( ur. (...)) i B. ( ur. (...)), które w tym czasie z nimi mieszkały (dowód: zaświadczenie k.13 akt o emeryturę, kserokopia dowodu osobistego L. W. k.17 ).
Siostra wnioskodawczyni W. K. z domu W. od 1 września 1981 roku 28 lutego 1982 roku była zatrudniona w (...) Przedsiębiorstwie (...) na stanowisku stażysty, a od 3 marca 1982 roku do 15 marca 1998 roku w (...) S.A. z siedzibą w M. na stanowisku starszego referenta do spraw techniczno-ekonomicznych ( dowód: świadectwa pracy k.7-8).
L. i J. W. opłacili składki na ubezpieczenie społeczne rolników za 1983 rok za trzy osoby, w wysokości po 1.200 złotych od każdej osoby, przy czym Urząd Gminy nie posiada informacji, za którą z córek zostało opłacone ubezpieczenie (dowód: zaświadczenie k.12 akt o emeryturę).
Sąd Okręgowy zważył i ocenił, co następuje:
odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie .
Przepis art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (tekst. jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189) stanowi, że nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
Ust. 2a powołanej ustawy stanowi, że nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:
1) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w ust. 1, w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1383 ), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz
2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.
W celu przyznania prawa do emerytury, wnioskodawczyni powinna zatem wykazać, iż posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat do dnia 31 grudnia 2008 roku oraz rozwiązała stosunek. Spełnienie pozostałych przesłanek nie było przedmiotem sporu, a jednocześnie nie budzi żadnych wątpliwości – wnioskodawczyni ma ponad dwudziestoletni staż pracy nauczycielskiej, złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE na dochody budżetu państwa oraz urodziła się w dniu (...).
Przyczyną odmowy przyznania wnioskodawcy prawa do emerytury było ustalenie przez ZUS, że wnioskodawczynie przed 31 grudnia 2008 roku nie legitymowała się 30 letnim stażem pracy oraz do chwili obecnej nie rozwiązała stosunku pracy.
Wnioskodawczyni nie zaprzeczyła, że nie spełnia przesłanki wymienionej w art. 88 ust.1 Karty Nauczyciela w postaci rozwiązania stosunku pracy i przyznała, że jest nadal zatrudniona w (...) im. S. M. w M.. Bezspornym w sprawie jest zatem, że skarżąca w dacie wydania zaskarżonej decyzji oraz wyrokowania w niniejszej sprawie, pozostawała w stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy jest konieczną przesłanka pozytywnego rozpoznania wniosku o emeryturę, zaś pozostawanie wnioskodawczyni w stosunku zatrudnienia wyklucza przyznanie jej praw do emerytury, co oznacza że już tylko z tego powodu zaskarżona decyzja jest prawidłowa. Powyższa okoliczność w zasadzie zwalnia Sąd z obowiązku dokonania analizy spełnienia przez skarżącą pozostałych warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia, albowiem prawo do emerytury przysługuje w razie ziszczenia się jednocześnie wszystkich warunków określonych w ustawie .
Na marginesie więc jedynie, Sąd odniesie się do drugiej nie spełnionej przez wnioskodawczynię przesłanki warunkującej nabycie prawa do emerytury z art.88 Karty Nauczyciela tj. legitymowaniem się przed 31 grudnia 2008 roku 30 letnim stażem pracy.
Możliwość uwzględnienia pracy w gospodarstwie rolnym jako okresu uzupełniającego przewiduje art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który stanowi, że przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również jako okresy składkowe :
1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5-7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
Wnioskodawczyni wnosiła o zaliczenie jej do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od 1 stycznia 1983 roku do 31 sierpnia 1983 roku, ponieważ rodzice opłacali w tym czasie składki na ubezpieczenie społeczne rolników za domownika. Organ rentowy nie zaliczył wnioskodawczyni powyższego okresu wskazując, że B. S. nie udokumentowała opłacenie w tym czasie składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
W takiej jednak sytuacji to na wnioskodawczyni stosownie do treści art. 6 k.c., spoczywa ciężar dowodu, że za sporny okres jej rodzice opłacili stosowne składki na ubezpieczenie. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w postaci dokumentów tj. zaświadczenia (k.12 akt o emeryturę) potwierdził, co prawda, że L. i J. W. opłacili składki na ubezpieczenie społeczne rolników za trzy osoby w wysokości po 1.200 złotych od każdej osoby, jednakże skarżąca nie przedstawiła żadnego dowodu, iż były to składki opłacone za nią, oczywiście poza gołosłownym twierdzeniami samej wnioskodawczyni.
Skoro wnioskodawczyni nie rozwiązała stosunku pracy oraz nie wykazała, co najmniej 30 – letniego stażu pracy, nie nabyła prawa do emerytury w rozumieniu art. 88 Karty Nauczyciela.
Z tych też względów, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, uznał odwołanie za nieuzasadnione i na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c., orzekł, jak w sentencji.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim
Osoba, która wytworzyła informację: Agnieszka Leżańska
Data wytworzenia informacji: